Para hokejový turnaj v Polském Elblagu 2019

...
S posledně jmenovaným soupeřem se Kohouti na severovýchodě utkali hned v sobotu dopoledne. Po úvodní buly se puk ihned ocitl na švédské straně, kde setrvával značnou část obou patnáctiminutovek. Olomoucký Miloš Večerek a švédský kapitán Rasmus Lundgren se střetli u mantinelu, poté následovala střela na naši bránu, kterou však švédští útočníci minuli. Téměř vzápětí se k akci dostal také Ulf Nilsson, který krásně chytil olomouckou střelu do lapačky. Rychlá hra pokračovala i po zbytek úvodní části, na obou stranách byly vyrovnané šance i síly. Po chvályhodných pěti minutách poprvé střídal švédský útočník Hampus Nilsson. V tu chvíli se opět dostal ke střele švédský kapitán, avšak olomouckou bránu minul. Následně ani slovenský reprezentant Večerek přes několik útočných pokusů bránu soupeře netrefil. Střeleckou smůlu prolomil až v 11. minutě kdy za asistence Radka Jedličky střelil první gól tohoto zápasu. Vzápětí si Večerek na své konto zapsal další gól, kdy neuvěřitelně trefil bránu Nilssona od vyhrané buly Radima Mikuše. Do druhé poloviny nastoupily oba celky rychlou a aktivní hrou. Ve třetí minutě olomoucký obránce Miroslav Kardoš při nepříjemném souboji s mladým forwardem Nilssonem zlomil hokejku a musel jít střídat. Opět tak předvedl své defenzivní kvality a nelítostný styl hry. V šesté minutě se pak ocitlo na ledě hned 6 olomouckých hráčů, což poslalo Tomáše Rozkopala na trestnou lavici. I přes dvouminutové oslabení si také Moravští hokejisté vybudovali několik šancí a to nemalou zásluhou Miroslava Stašáka. Až do konce zápasu však ani jeden z celků nebyl ve svém intenzivním snažení úspěšný a první olomoucký zápas tak skončil výhrou Kohoutů 2:0. Druhým sobotním soupeřem černě oděných Moravanů byl domácí celek polské reprezentace. Stejně jako v předchozím zápase začali Kohouti velice aktivní hru, v rámci které se puk pravidelně ocital na polské straně. Rychlý nástup znamenal několik neúspěšných střel, kterým se polský brankář stíhal bránit až do začátku druhé minuty, během které opět předvedl svůj nesmírný talent jediný střelec předchozího zápasu Miloš Večerek. Jako druhý své gólové statistiky rozšířil Zdeněk Klíma za asistence Radima Mikuše. Ani olomoucký kapitán Jedlička nezůstal pozadu a vstřelil v šesté minutě opět za asistence Mikuše svůj první gól letošního turnaje. V sedmé minutě první hrací části již polského brankáře lapačka nezklamala a střelu chytil. Radovat se však nemohl dlouho, jelikož se po devíti vteřinách v jeho bráně opět objevil puk, tentokrát zásluhou Miroslava Stašáka. Do hry se také obětavě zapojoval do té doby nejtrestanější hráč letošního turnaje, Tomáš Rozkopal. Ze svého prvenství se však přestal radovat ve chvíli, kdy se na trestné lavici po dobu dvou minut ocitl také polský hráč s číslem 16 na drese. Nejen olomoucká přesilovka zůstala i přes intenzivní snahu Večerka, Stašáka nebo Jedličky nevyužita a první polovina zápasu tak skončila 4:0. Druhá polovina zápasu začala velice intenzivní hrou, kdy obě strany zaměstnávaly soupeřovy brankáře. O první větší šanci polské strany se postaral Sylvester Flis, hrající v české lize hraje právě za Olomouc, avšak bránu svého ligového spoluhráče Michala Černocha nepřekonal. Úspěšný byl naopak Zdeněk Klíma, který v šesté minutě vstřelil svůj druhý gól tohoto zápasu. Až do poslední minuty následovaly průběžně tři velké šance obětavého Tomáše Rozkopala z Olomouce, kterému se svoji střeleckou smůlu bohužel překonat nepodařilo a zápas tak skončil 5:0 s čistým kontem brankáře Černocha. Poslední zápas základní sestavy sehrála Olomouc s národním celkem Finska. Již po prvních vteřinách zalehl severský brankář první moravskou šanci. Projevil se také olomoucký Buriánek, který zabránil akci finského střelce. Hned ve druhé minutě vstřelil svůj třetí gól tohoto turnaje olomoucký Zdeněk Klíma. Několik šancí si navzájem připravili tři slovenští reprezentanti Večerek, Stašák a Kardoš, kterým se však ani společnými silami bránu soupeře překonat nepodařilo. Celá hra byla od počátku velice vyrovnaná i silami se oba celky vzájemně přiblížili. Seveřané hráli velice obětavou a aktivní hru a po celý čas zápasu si připisovali množství neproměněných šancí. Největší nepříjemnosti způsoboval Finům český reprezentant Zdeněk Klíma, který své soupeře rozhodně nešetřil. Druhý gól si ve třinácté minutě první poloviny připsal tentokrát slovenský reprezentant Miroslav Stašák, který pomohl dovést svůj tým do elitní A skupiny na Mistrovství světa v para hokeji. Do konce první poloviny se opět velice aktivně projevoval Miroslav Karodš, který finským soupeřům překazil několik nadějných šancí. Druhá polovina se nesla v podobném duchu jako předchozí část. Šance byly vyrovnané na obou stranách a finský brankář Timo Karko krásně vychytal několik olomouckých střel. Severskou obranu zabezpečoval především Jussi Himanen, svým dílem se do hry zapojili také Juha Rautianen, Eemu Rovio nebo finský kapitán Markku Hirvelä. Na závěr utkání se strhl vyrovnaný boj, který trval až do poslední vteřiny, kdy finský brankář odrazil poslední olomouckou střelu. Stav hry se však po druhé polovině nezměnil a zápas tak skončil 2:0 pro Kohouty z Olomouce. Vytoužené finále borci z Olomouce sehráli s bojovníky z Malmö. Svoji šanci na výhru Kohouti rozhodli využít hned od první vteřiny, kdy se hra ihned přesunula do švédského obranného pásma. Moravané ihned vyzkoušeli vystřelit, avšak švédský brankář Nilsson střelu odrazil. K puku se včas dostali také slovenští Stašák a Večerek, avšak k úspěšnému zakončení nedošlo. K zákroku se tentokrát dostal také Černoch, avšak nadále si udržel čisté konto v rámci celého turnaje. Miroslav Stašák si šance budoval pravidelně během celé úvodní třetiny. Švédského kapitána skvěle zablokoval obránce Kardoš. V aktivitě Stašákovi statečně sekundoval také mladý olomoucký kapitán Jedlička, avšak ani on nebyl úspěšný. Na druhé straně se s neúspěchem potýkal také útočník Hampus Nilsson. V čase 8:27 vstřelili gól jako první Kohouti z Olomouce. Aktivní Večerek pak zdržel u mantinelu německého hráče Heringa toho času výrazně pomáhajícího týmu Malmö. V rámci moravské obrany rychlému Kardošovi aktivitou značně přispíval jeho spoluhráč Rozkopal. Na švédské i olomoucké straně se objevilo několik šancí, avšak žádná nakonec proměněna nebyla a stav po první třetině tak zůstal 1:0. Druhá třetina začala stejně vyrovnaně a hned v prvních vteřinách musel Černoch opět hájit své čisté konto, které však v čase 2:18 překonal Bernard Hering. Naopak na druhé straně se s několika nebezpečnými střelami musel vypořádat Ulf Nilsson, avšak tentokrát úspěšně. Jeho syn Hampus zase na olomoucké straně znepříjemňoval hru Černochovi. David Buriánek se několikrát dostal do gólové šance, jeho spoluhráč Večerek naopak srážkou zmařil šanci švédského kapitána. S pukem se pravidelně potýkali gólmani na obou stranách, až ve dvanácté minutě došlo k překonání olomouckého brankáře. Po pár vteřinách však olomoucká reakce skončila tentokrát ve švédské bráně. Přesně za 25 vteřin následovala další moravská tutovka, které Ulf Nilsson nedokázal zabránit. Druhá třetina tak skončila ve stavu 3:2. Olomouc vstoupila do závěrečné třetiny aktivně, avšak s množství zbytečných chyb. I přesto se ale hra přesunula převážně do švédského obranného pásma. Čtyři minuty po začátku třetí třetiny vstřelil Radim Mikuš svůj první gól tohoto turnaje. Na něj však opět okamžitě odpověděl svým gólem tým z Malmö. V osmé minutě poslední části turnaje byla opět zdolána brána Ulfa Nilssona, na což zareagoval švédský celek vyžádáním time outu. Ten zjevně přinesl své ovoce, jelikož seveřané opět zdolali Černochovu bránu, čímž zvýšili skóre na 5:4. Bez odpovědi tentokrát nezůstala ani Olomouc prostřednictvím Zdeňka Klímy za asistence Miloše Večerka. Svůj předchozí úspěch znovu zopakoval mladý forward Mikuš krásnou střelou do Nilssonovy brány a to ve třinácté minutě. Do poslední vteřiny oba celky bojovaly ze všech sil, avšak k žádné další úspěšné gólové šanci již nedošlo a finálový zápas mezinárodního turnaje v Elblągu tak skončil vítězstvím Olomouckých Kohoutů s konečným výsledkem 7:4. Moravský tým tedy obhájil své loňské prvenství a i letos se cestou domů mohl radovat ze zasloužených zlatých medailí. Druzí skončili severští bojovníci z Malmö, za nimi následoval domácí celek z Polska a na smutném čtvrtém místě skončili do poslední minuty bojující Fini.